Oznacza to, że lekarz POZ będzie mógł zlecić Pacjentowi badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty. Leczenie będzie oparte na indywidualnym planie leczenia (Indywidualnym Planie Opieki Medycznej) i ma uwzględniać nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ, a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem.
Koordynacja opieki nad Pacjentem w naszych przychodniach dotyczy Diabetologii
W przypadku Pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych zakresów, lekarz POZ przeprowadza poradę kompleksową, na której ustala indywidualny plan leczenia.
Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ zapewni dostęp do:
Badań diagnostycznych z obszaru diabetologii (do tej pory na te badania kierował lekarz specjalista).
Poszerzenie katalogu badań w POZ skróci czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, pozwoli na szybsze postawienie diagnozy i wprowadzenie właściwego leczenia. Chodzi m.in. o:
Konsultacji z lekarzem specjalistą z zakresu diabetologii. Ułatwi to prowadzenie opieki kompleksowej nad Pacjentem, bez konieczności kierowania go do lekarza specjalisty udzielającego świadczeń w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Konsultowania stanu zdrowia Pacjenta przez lekarza POZ z lekarzem specjalistą. Konsultacje lekarskie będzie można prowadzić również zdalnie. Bezpośrednie omówienie wyników badań Pacjenta i dalszego przebiegu leczenia między lekarzami, wpłynie na większą skuteczność terapii i bezpieczeństwo Pacjenta.
Wizyt kompleksowych z Indywidualnym Planem Opieki Medycznej (IPOM). Poprawi to opiekę nad Pacjentami chorymi przewlekle oraz przyczyni się do wdrożenia standardów opieki w chorobach przewlekłych objętych koordynacją.
Porad edukacyjnych prowadzonych przez pielęgniarki.
Porad dietetycznych realizowanych przez dietetyków (przy rozpoznaniu np. cukrzycy).
W nowym modelu opieki, Pacjent zyska dostęp do koordynatora, który zadba m.in. o: