Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota


Aktualności

Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić m.in. do udarów, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i nerek.
W Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego przypadającym 17 maja NFZ zachęca do sprawdzenia swojego ciśnienia i przypomina o możliwości skorzystania z programu profilaktycznego chorób układu krążenia (CHUK). Program adresowany jest do osób od 35. do 65. r.ż.  Lista placówek realizujących program dostępna jest w wyszukiwarce Gdzie się leczyć.

Pomiary w Kiosku Profilaktycznym
W 16. oddziałach wojewódzkich NFZ funkcjonują stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Dorośli Polacy mogą wykonać w Kiosku Profilaktycznym bezpłatne pomiary, takie jak wzrost, masa i skład ciała, ciśnienie tętnicze krwi, oraz określić wskaźnik BMI. Doradca przedstawi normy dla poszczególnych pomiarów, wskaże z jakich programów profilaktycznych najlepiej skorzystać oraz zapozna z ofertą bezpłatnych planów żywieniowych DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia) dostępnych na portalu www.diety.nfz.gov.pl.

O tym, jak działać profilaktycznie można dowiedzieć się z lektury materiałów edukacyjnych przygotowanych w ramach akcji „Środa z Profilaktyką”, które są dostępne bezpłatnie na:
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać na bieżąco informacje o nowościach naszego portalu: więcej

NEWSLETTER

Regulamin Bezpłatnego Newslettera.