Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota


Aktualności

Smutek czy depresja?

Smutek czy depresja?

Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny - według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku  będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.
Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Dane raportu NFZ wskazują, że refundowane leki przeciwdepresyjne w 2021 r. wykupiło 1,5 mln osób i było to o 59% więcej niż w 2013 r. W tym samym roku udzielono świadczenia 682 tys. pacjentom z rozpoznaniem depresji jako głównym lub współistniejącym.

Smutek czy depresja
Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym, znacznie utrudniającym dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca, czy relacje z innymi ludźmi. Jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających. Często pierwsze objawy pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów.
 
Objawy depresji - nie lekceważ!
  • Czym jest smutek, a czym depresja?
  • Jak rozpoznać depresję i jak pomóc bliskiej osobie?
  • Gdzie szukać pomocy?
​​Na pytania w materiale filmowym ( https://www.youtube.com/watch?v=EGM6o_HRbeo&list=PLZ2X-9LnwIVEIyeStWSDV5c-nMvRKMaza&index=3 ) odpowiadają dr n. med. Maciej Żerdziński – psychiatra ​ oraz mgr Justyna Soroka – psycholog, psycholog dziecięcy.

Zapobiegaj depresji i prowadź zdrowy styl życia
Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania, a także leczenia depresji jest aktywność fizyczna. Spacery i szybki marsz to rodzaj wysiłku, który jest najbardziej uniwersalny, niewymagający, a przynoszący wymierne efekty.
W depresji również żywienie ma znaczenie! Prawidłowe odżywianie wpływa na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Wiele praktycznych porad i gotowe przepisy znajdziesz planie żywieniowym DASH Depresja na bezpłatnym portalu https://diety.nfz.gov.pl. 
aktualizacja 1.03.2023 r.

Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać na bieżąco informacje o nowościach naszego portalu: więcej

NEWSLETTER

Regulamin Bezpłatnego Newslettera.