Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota


Aktualności

Akademia NFZ - zdrowe odżywianie

Akademia NFZ - zdrowe odżywianie

Czym jest otyłość i jakie mogą być jej konsekwencje? Jak można jej zapobiegać? Czym jest wskaźnik BMI i jak go obliczyć – odpowiedzi na te i wiele innych pytań można odnaleźć w materiale udostępnionym w ramach Akademii NFZ i kolejnej „Środy z profilaktyką”, poświęconym profilaktyce otyłości i zdrowemu żywieniu.

Około  25% Polaków choruje na otyłość. 53% kobiet i 68 % mężczyzn w Polsce ma nadwagę. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że do 2030 roku liczba cierpiących na otyłość dzieci i młodzieży zwiększy się o 60%. Nadmierna masa ciała odpowiada już za ponad 14% zgonów w naszym kraju.

Otyłość jest to stan nadmiernego nagromadzenia tłuszczu w ciele, który prowadzi do upośledzenia funkcjonowania organizmu człowieka. Patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie wynosi >15% masy ciała dorosłego mężczyzny i >25% masy ciała dorosłej kobiety. Podstawowym powodem jest dodatni bilans energetyczny – czyli ilość konsumowanych kalorii przewyższa ilość kalorii wydatkowanych.

Wskaźniki umożliwiające określenie stopnia i typu otyłości to:
  • Pomiar masy ciała,
  • Pomiar fałdów skórno-tłuszczowych,
  • Określenie wskaźnika masy ciała (BMI),
  • Pomiar obwodów pasa i bioder.


Otyłość to jedna z chorób cywilizacyjnych, której można zapobiegać poprzez odpowiedni styl życia, w tym:
  • zdrowe żywienie (m.in. zmianę nieprawidłowych nawyków żywieniowych, stosowanie odpowiedniej diety dostosowanej do indywidualnych potrzeb)
  • regularną aktywność fizyczną (m.in. zwiększenie aktywności fizycznej i wykonywanie regularnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie);
  • zdrowy i higieniczny styl życia (m.in. ograniczenie stresu, zadbanie o odpowiednią długość i jakość snu, unikanie używek tj. nikotyna, alkohol, środki psychoaktywne).
By poprawić stan zdrowia i uzyskać lub utrzymać prawidłową wagę ciała zalecane jest stosowanie tzw. diety DASH (ang. Dietary Approches to Stop Hypertension) – określonych zasad żywienia, opartych na bazie warzyw i owoców, niskotłuszczowych produktów mlecznych, pełnoziarnistych produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych, ryb, chudego drobiu, orzechów i nasion, oleju roślinnego. Podstawą codziennej diety są świeże produkty spożywcze o jak najmniejszym stopniu przetworzenia. Ważnym elementem DASH jest ograniczanie spożycia czerwonego mięsa, słodyczy, dań zawierających nadmierne ilości soli i cukru.
Stosowanie zasad diety DASH pomaga uregulować ciśnienie tętnicze, sprzyja redukcji zaburzeń lipidowych, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych.

Więcej na temat czynników, jakie predysponują do wystąpienia otyłości oraz rekomendowanego stylu życia opowiada ekspert: Sylwia Gugała-Mirosz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego w najnowszym materiale filmowym Akademii NFZ.

https://www.youtube.com/watch?v=ea9bljsr_K8
 
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać na bieżąco informacje o nowościach naszego portalu: więcej

NEWSLETTER

Regulamin Bezpłatnego Newslettera.