REGULAMIN REKRUTACJI I UDZIAŁU W PROJEKCIE
Regulamin rekrutacji i udziału w Projekcie
„Po zdrowie razem - wdrożenie modelu i uruchomienie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży dla Ochoty, Śródmieścia i Ursusa”
POWR.04.01.00-00-DM10/20
ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
- Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota, Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o. w Zagórzu k. Warszawy oraz Fundacja „Zerwane Więzi”, zwane dalej Realizatorami, tworzą, w ramach porozumienia, projekt pod nazwą "Po zdrowie razem - wdrożenie modelu i uruchomienie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży dla Ochoty, Śródmieścia i Ursusa” (zwanym dalej Projektem / Projekt).
- Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach priorytetu Europejski Fundusz Społeczny. Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020. Priorytet: IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa
- Uczestnikami Projektu (zwanymi dalej Uczestnikami) są osoby zakwalifikowane do udziału
w Projekcie zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym Regulaminie, bezpośrednio korzystające z pomocy.
- Rekrutacja dla uczestników projektu jest otwarta, prowadzona przez infolinię, Zespół Pierwszego Kontaktu, w placówkach w Warszawie tj. Ochota ul. Skarżyńskiego 1, Warszawa, Śródmieście
ul. Koszykowa 79b, Warszawa, Ursus ul. Sosnkowskiego 18, Warszawa zgodnie z zasadami horyzontalnymi UE, dotyczącymi promowania równości szans kobiet i mężczyzn oraz niedyskryminacji, zgodnie z art. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006.
- Niniejszy Regulamin określa cele, zadania oraz zasady funkcjonowania i rekrutacji pacjentów związane z Projektem „Po zdrowie razem - wdrożenie modelu i uruchomienie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży dla Ochoty, Śródmieścia i Ursusa”.
ROZDZIAŁ II
ORGANIZACJA PROJEKTU
§ 2
CEL GŁÓWNY I CELE SZCZEGÓŁOWE
- Celem projektu jest utworzenie na obszarze dzielnic m.st. Warszawy: Ochota, Śródmieście, Ursus Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży (zwanym dalej „ŚCZPDiM”), którego zadaniem będzie wdrożenie usług szybkiej interwencji psychologicznej, zlokalizowanej najbliżej miejsca zamieszkania młodego pacjenta.
- Czas trwania projektu zaplanowano na okres od 01.06.2021 – 30.09.2023 roku.
- Cele szczegółowe ŚCZPDiM:
- koordynacja i integracja wsparcia w partnerstwie w ramach Centyrum Koordynacji wraz z całodobową infolinią dla pacjentów i ich rodzin. Centrum Koordynacji tworzy zespół specjalistów pracujących w ramach lokalnej infolinii, zespołu pierwszego kontaktu i zespołu koordynacji międzyinstytucjonalnej. Głównym zadaniem Centrum Koordynacji jest przyjęcie zgłoszenia, wstępna ocena rodzaju trudności lub stopnia nasilenia kryzysu psychicznego i nawiązanie oraz podtrzymywanie relacji z rodziną i dzieckiem m.in. podczas wizyt domowych prowadzonych zgodnie z zasadami Dialogu Otwartego lub przekazanie dziecka czy rodziny do innych instytucji świadczących usługi odpowiadające na zgłaszane potrzeby. Główne zadania specjalistów z Centrum Koordynacji to skoordynowanie procesu wsparcia w danej społeczności lokalnej na poziomie instytucjonalnym, wypracowanie lokalnych procedur związanych z optymalizacją korzystania z dostępnych zasobów, przyjmowanie i wstępna ocena zgłoszeń pod kątem możliwości oraz zasobów Centrum Koordynacji.
- prowadzenie terapii środowiskowej dzieci i młodzieży, która jest realizowana w domu lub w podmiotach oświaty lub oparcia społecznego lub w innych miejscach pobytu dziennego dzieci i młodzieży;
- prowadzenie usług ambulatoryjnych specjalistycznych w ramach psychoterapii indywidualnej, grupowej, rodzinnej dla dzieci i młodzieży, poradnictwa psychologicznego, świadczeń lekarskich psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, psychoedukacji i wsparcia psychospołecznego dla rodzin, dzieci i młodzieży;
- realizacja usług całodobowych - hostel lub ośrodek okresowej opieki całodobowej dla młodzieży od 16 r.ż.;
- poradnictwo dla specjalistów z podmiotów oświaty, oparcia społecznego oraz innych podmiotów pracujących z rodzinami, dziećmi i młodzieżą w obszarze zdrowia psychicznego;
- profilaktyka, edukacja, informacja – wzmocnienie zdrowia psychicznego poprzez organizację spotkań edukacyjno - profilaktycznych dla dzieci w szkołach podstawowych i średnich, rodziców w czasie wywiadówek.
- Projekt „Po zdrowie razem - wdrożenie modelu i uruchomienie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży dla Ochoty, Śródmieścia i Ursusa” realizowany będzie na obszarze dzielnic m. st. Warszawy Ochota, Śródmieście, Ursus.
- Projekt realizuje personel posiadający odpowiednie kwalifikacje zawodowe, kilku/kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z dziećmi.
- Grupą docelową Projektu są dzieci poniżej 7 roku życia, dzieci i młodzież objęta obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki, uczniowie szkól ponadpodstawowych, jednak nie później niż do ukończenia 21 roku życia.
- Projekt zakłada objęcie opieką 5 tysięcy dzieci i młodzieży z doświadczeniem kryzysu psychicznego zamieszkujących na terenie Dzielnic m.st. Warszawy: Ochoty, Śródmieścia i Ursusa.
- Udział w Projekcie jest bezpłatny, przejazd uczestników Projektu nie jest objęty dofinansowaniem.
§ 3
REKRUTACJA
- Rekrutacja do Projektu jest otwarta i prowadzona od października 2021 roku do czerwca 2023 roku.
- Realizator zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zakończenia rekrutacji w przypadku, gdy zostanie zebrana odpowiednia liczba uczestników Projektu tzn. zebranie 5000 dzieci i młodzieży spełniających kryterium rekrutacji lub do wydłużenia okresu rekrutacji w przypadku niezebrania odpowiedniej ilości uczestników Projektu.
- Rekrutacja będzie prowadzona przez Centrum Koordynacji i specjalistów zatrudnionych
w Projekcie. Zapewniony będzie równy dostęp do uczestniczenia w projekcie w oparciu o zasadę promowania równości szans kobiet i mężczyzn oraz niedyskryminacji.
- Warunkiem formalnym udziału w Projekcie jest złożenie przez rodziców/opiekunów uczestnika lub pełnoletnie osoby zainteresowane udziałem, deklaracji - oświadczenia uczestnictwa w projekcie (załącznik nr 1). Dopełnienie tego warunku jest możliwe w trakcie pierwszej wizyty członków Zespołu Pierwszego Kontaktu, wchodzącego w skład Centrum Koordynacji.
- Weryfikacja złożonych dokumentów pod względem formalnym (wypełnione wszystkie wymagane pola, czytelny podpis, kompletność załączników) dokonywana jest przez Case managera.
- Realizator zastrzega sobie prawo do zdecydowania, w której placówce będzie prowadzona terapia uczestnika projektu (ośrodki przypisane według miejsca zamieszkania) .
- Kryteria formalne włączenia uczestników do Projektu:
- adres zamieszkania z terenu dzielnic: Śródmieście, Ochota lub Ursus;
- grupa docelowa: dzieci poniżej 7 roku życia, dzieci i młodzież objęta obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki, uczniowie szkól ponadpodstawowych, jednak nie później niż do ukończenia 21 roku życia;
- pisemna Deklaracja – Oświadczenie uczestnictwa w projekcie (załącznik nr 1)
- Wszystkie kryteria wskazane w ust. 7 powyżej muszą być spełnione łącznie.
- Kryteria wyłączenia uczestników z Projektu:
- brak pisemnej zgody rodziców/opiekunów dziecka na udział dziecka w Projekcie;
- pisemna rezygnacja rodzica/opiekuna z udziału dziecka w Projekcie;
- dziecko już bierze udział w analogicznym projekcie u innego beneficjenta finansowanym ze środków publicznych;
- dziecko jest objęte programem terapeutyczno-rehabilitacyjnym finansowanym z NFZ związanym z opracowaniem szeregu diagnoz funkcjonowania dziecka.
§ 4
ETAPY UCZESTNICTWA W PROJEKCIE
- Udział uczestników w Projekcie będzie odbywał się w następujących etapach:
- Etap nr 1 – Zgłoszenie do projektu
Zgłoszenie do programu odbywa się przez Centrum Koordynacji za pośrednictwem infolinii. Zadaniem infolinii jest przeprowadzenie krótkiego wywiadu diagnostycznego w celu oceny stopnia nasilenia kryzysu psychicznego i pilności podjęcia interwencji. Stopień nasilenia kryzysu psychicznego oceniany jest za pomocą wystandaryzowanego wywiadu diagnostycznego oraz triażu psychiatrycznego. Przed kontaktem z infolinią zalecane jest przygotowanie informacji nt. dotychczasowej terapii pacjenta.
- Etap nr 2 – Współpraca z Zespołem Pierwszego Kontaktu
Pracownik infolinii przekazuje informację o zgłoszeniu członkom Zespołu Pierwszego Kontaktu, którzy kontaktują się z rodzicami/opiekunami dziecka, aby zaplanować do 3 spotkań w środowisku pacjenta (pierwsza wizyta w domu pacjenta). W trakcie spotkania rodzice /opiekunowie wypełniają deklarację - oświadczenie uczestnictwa w projekcie.
W skład Zespołu Pierwszego Kontaktu wchodzi Case manager, który następnie monitoruje terapię pacjenta na wszystkich etapach projektu. Manager przygotowuje indywidualny plan zdrowienia, stanowiący schemat dalszych działań terapeutycznych. Działania w ramach projektu mogą się zakończyć na etapie Zespołu Pierwszego kontaktu, jeśli interwencja w sposób satysfakcjonujący pomoże rozwiązać problemy dziecka.
- Etap nr 3 – Uczestnictwo w działaniach terapeutycznych
W kolejnym etapie, jeśli jest taka potrzeba, uczestnik zostanie przekierowany do kolejnych zespołów terapeutycznych – w zależności od schematu zaproponowanego przez Case managera (diagnoza, zróżnicowane formy psychoterapii, pobyt na oddziale dziennym rehabilitacji psychiatrycznej lub hostelu).
Spotkania z uczestnikami Projektu odbywają się w Warszawie w lokalizacjach zgodnie z miejscem zamieszkania pacjenta:
1) dla Dzielnicy Ochota m.st. Warszawa: ul. Skarżyńskiego 1 w Warszawie;
2) dla Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawa: ul. Koszykowa 79 B w Warszawie;
3) dla Dzielnicy Ursus m.st. Warszawa: ul. Sosnkowskiego 18 w Warszawie.
- Etap nr 4 – Uczestnictwo w działaniach profilaktycznych
Działania profilaktyczno–edukacyjne realizowane są w środowisku nauczania i wychowania
w szkołach podstawowych, średnich oraz przedszkolach. Działania profilaktyczno – edukacyjne
w formie spotkań szkoleniowych kierowane są do:
a) uczniów, rodziców i grona pedagogicznego placówek edukacyjnych na terenie dzielnic objętych projektem, a także rodziców dzieci przedszkolnych;
b) pracowników instytucji zaangażowanych w opiekę nad dzieckiem.
c) rekrutacja do działań profilaktycznych odbywa się w odpowiedzi na pismo zapraszające, poprzez zgłoszenie telefoniczne lub na kontakt mailowy:
infolinia.power@szpzlo-ochota.pl.
- Celem warsztatów wpierających młodzież, rodziców oraz kadrę pedagogiczną w tematyce zdrowia psychicznego jest kształtowanie odpowiednich postaw prozdrowotnych oraz umiejętności psychospołecznych niezbędnych w radzeniu sobie z kryzysami i procesie socjalizacji we współczesnym świecie. Celem spotkań z pracownikami instytucji zaangażowanych w opiekę nad dzieckiem jest wsparcie młodzieży, rodziców oraz kadry pedagogicznej w szybkim i skutecznym udzieleniu celowego wsparcia młodzieży i dzieciom. Ponadto, celem działań informacyjnych jest zapobieganie stygmatyzowaniu, dyskryminacji osób z zaburzeniami psychicznymi oraz zachęcenie osób z problemami psychicznymi do skorzystania z profesjonalnych form wsparcia.
- Kampania medialna „Wszystko może się ułożyć” zachęca do skorzystania z profesjonalnej pomocy w sytuacji podejrzenia kryzysu psychicznego. Kampania medialna realizowana jest poprzez media społecznościowe.
ROZDZIAŁ III Prawa i obowiązki uczestnika projektu
§ 5
- Przystępując do Projektu uczestnicy oraz ich rodzice lub opiekunowie prawni zobowiązani są stosować się do wszystkich informacji zawartych na stronie internetowej https://www.szpzlo-ochota.pl/power, a także tych wysyłanych drogą mailową, wyrażając tym samym zgodę na ich stosowanie.
- Przystąpienie do uczestnictwa w zajęciach prowadzonych w ramach Projektu jest równoznaczne
z tym, iż uczestnik oraz jego rodzice lub opiekunowie prawni akceptują wszelkie informacje organizacyjne pojawiające się na stronie internetowej Projektu.
- Wypęłnienie i przesłanie formularza deklaracji przez opiekunów prawnych kandydata na uczestnika Projektu oznacza potwierdzenie znajomości treści niniejszego Regulaminu oraz jego pełną akceptację.
- Każdy uczestnik projektu zobowiązany jest do:
- Punktualnego przychodzenia na umówione spotkania i wcześniejszego informowania o nieobecności.
- Każdorazowego potwierdzania swojej obecności na spotkaniu – podpis.
- Informowaniu o nieobecności na umówionym spotkaniu co najmniej na 24 godziny przed spotkaniem i dostarczeniu w późniejszym terminie zaświadczenia / zwolnienia lekarskiego.
- Wypełnieniu ankiet monitorujących i ewaluacyjnych dotyczących realizacji Projektu.
- Każdy uczestnik w trakcie realizacji projektu ma prawo do:
- bezpłatnych usług realizowanych w ramach Projektu;
- uzyskania rzetelnej informacji o zasadach udziału w Projekcie;
- zgłaszania na email power@szpzlo-ochota.pl lub osobiście wszelkich uwag dotyczących sposobu realizacji Projektu.
- W trakcie realizacji Projektu uczestnik może zrezygnować z udziału w Projekcie – wymagane jest przesłanie lub dostarczenie oryginału oświadczenia o przyczynie rezygnacji.
- Realizator posiada prawo do skreślenia uczestnika projektu w przypadku naruszenia przez niego niniejszego Regulaminu.
Rozdział IV Postanowienia Końcowe
§ 6
- Realizator zastrzega sobie możliwość zmian Regulaminu, co ogłaszać bedzie każdorazowo na stronie internetowej Projektu.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 1.10.2021 roku.
Załącznik nr 1
Deklaracja – oświadczenie uczestnictwa w projekcie.